Search

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda saç dökülmesi çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan ve estetik görünümü olumsuz etkileyen bir durumdur. Kadınlarda saç dökülmesi farklı sebeplere bağlı olduğu gibi, dökülme şekli de farklılık gösterir. Erkeklerde tel bir noktadan başlayarak kelliğe sebep olan saç dökülmesi kadınlarda daha çok seyrelme şeklinde kendini gösterir. Erkeklerde daha tolere edilebilir bir sorun olmakla birlikte kadında saç dökülmesi gerek kişi, gerekse toplumda daha zor kabul görür. Bu tür sorunlar genetik yapıya bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, mevsim geçişleri, hormonsal sebepler, stres veya beslenme sorunlarına bağlı olarak da yaşanabilmektedir.

Kadınların psikolojik olarak sorun yaşamasına ve estetik kayıplara sebep olan saç dökülmesi, farkı yöntemler kullanılarak giderilebilmekte, yeni saç ekimi yapılarak doğal saç görünümü yeniden kazandırılabilmektedir. Kadınlarda saç ekimi öncesi ve sonrasıyla bir bütün olarak ele alınması gereken bir süreçtir. Saç ekimi tedavisi sonrası hekim tarafından verilen tavsiyelere uyulması elde edilecek sonuçlar açısından önemlidir.

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

 

Saç ekimi konusunda farklı tekniklerin uygulandığı günümüzde ihtiyaç sahiplerinin tercihi, cerrahi işleme gerek kalmadan ekim yapılabilen yöntemlerdir. Son yıllarda oldukça popüler bir yöntem haline gelen FUE tekniği hasta beklentilerini en üst düzeyde karşılayan, ağrısız-acısız ve cerrahi işleme gerek duyulmadan saç ekimi yapılabilen bir yöntemdir. Bu sebeple saç ekim uzmanları özellikle estetik beklentisi yüksek hastalara bu tekniği ısrarla önermektedir. Kadınlarda saç ekimi öncesi kıl köklerinin yoğun ve kuvvetli olduğu iki kulak arası donör bölgesi olarak tayin edilir.

FUE yöntemi kullanılarak iki kulak arası bölgede bulunan kıl kökleri tek tek alınarak dökülmenin yoğunlaştığı bölgeye transfer edilerek yerleştirilir. Bu yöntem sayesinde saç ekiminin yapıldığına dair hiçbir emare görülemediği için herhangi bir estetik kayıp yaşanmadan süreç devam ettirilebilir. Kadınlarda saç ekimi uygulamaları arasında öne çıkan FUE tekniği uygulama sonrası hastanın normal yaşamına devam edebilmesini sağlayan bir yöntemdir. Uygulamadan 24 saat sonra yapılan pansuman sonrasında sosyal aktivitelerine devam edebilen hastalar, 3. günün sonunda hekim tarafından tarif edilen şekilde saçlarını yıkamaya başlayabilirler.

Kadınlarda Saç Ekimi Sonrası Süreç Nasıl İşler?

 

Kadınlarda saç ekimi sonrası kıl kökü alınan bölgelerde ve ekim yapılan alanlarda kızarıklık, alın bölgesinde hafif şişliklerin yanı sıra kabuklanma görülmesi olağandır. Bu tür komplikasyonların tamamı yaklaşık 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur. Uygulama sırasında herhangi bir cerrahi müdahale yapılmayacağı için estetik görünümde herhangi bir kayıp yaşanması söz konusu değildir. Saç ekimi seansı sonrasında taburcu edilen hastalar sosyal yaşamlarında herhangi bir değişiklik yapmadan sürdürebilmektedir.

DHI saç ekimi tekniği de kadınların dökülme sorunlarını gidermek amacıyla kullanılmaktadır. Tıraşsız ekim yöntemi olarak da bilinen DHI tekniğinde ekilecek alan tıraş edilmeden kıl kökü transferi gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem kadınların estetik kaygılarını sonlandırdığı gibi, uygulamanın daha kolay bir şekilde yapılabilmesine de olanak sağlamaktadır. Lokal anestezi altında yapılan saç ekimi ekilecek saç miktarına bağlı olmakla birlikte yaklaşık 4 ila 6 saat arasında sürmektedir. Ekilen saçlar yaklaşık 20 gün içerisinde dökülmekte ve 3 ila 6 ay süre sonunda belirgin bir çoğalma göstererek yoğunluk kazanmaktadır. Kadınlarda saç ekimi erkeklerde olduğu gibi tamamen steril klinik ortamlarda konunun uzmanı hekimlerin yönetiminde yapılmaktadır. Saç ekimi öncesi yapılması gereken şey, dökülmenin sebeplerine yönelik olarak araştırma yapmak ve dökülmeye sebep olan etkenleri ortadan kaldırdıktan sonra yeniden gür ve sağlıklı saçlara sahip olabilmek amacıyla saç ekimi uygulamasına başvurmak olmalıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*