Search

Manikür

Manikür, günümüzde kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen el ve tırnak bakımı olsa da, erkekler arasında da her geçen gün daha fazla yaygınlaşıyor. Gerek estetik görünüm gerekse el ve tırnak bakımını sağlamak amacıyla yapılan uygulama, kadınlara farklı manikür modelleri ile sunuluyor. Temiz ve bakımlı eller hem kişisel bakım açısından, hem de toplum içerisindeki görünüm açısından son derece önemlidir. Bu sebeple belirli zaman aralıklarıyla manikür yaptırmak gerekir. Evde bireysel olarak da yapılabilen manikür, profesyoneller tarafından yapıldığında önemli bir estetik kazanım elde edilmektedir.

Manikür Nedir? Nasıl Yapılır?

Manikür, el ve tırnakların güzel bir görünüme kavuşması adına belirli aralıklarla yapılan bir bakım işlemidir. Tırnak batmaları, ellerde oluşabilecek egzama türü hastalıkların oluşmasını önlemek, el kuruluğu gibi sorunların giderilmesi konusunda oldukça yararlıdır. Manikür nedir sorusunun tam cevabı ise, el ve tırnakların yaşam boyunca sağlıklı kalmasını sağlayan bakım işlemi olarak verilebilir. Tırnak kenarlarındaki fazla etlerin alınması, dip temizliği ve el yüzeyinin estetiğine önem veren herkesin mutlaka yaptırması geren manikür, uzman manikürcüler tarafından yapıldığında daha uzun süreli olarak ihtiyaca cevap verilebilmektedir.

Manikür nasıl yapılır sorusu ise, evde veya bakım merkezinde yapılıp yapılmadığına göre farklı cevaplar içerir. Kuaför salonları veya güzellik merkezlerinde manikür yapılmadan önce eller tam bir dezenfekte işlemine tabi tutulur. Daha sonraki aşamada yumuşatıcı bir jel kullanılarak ılıtılan bir su içerisinde ellerin yumuşaması beklenir. Yaklaşık 10 dakikalık bekleme süresi sonrasında ince uçlu bir törpü kullanılarak tırnak kenarlarındaki fazlalık etler alınır.

Tırnak kenarları etlerden arındırıldıktan sonra tırnaklar isteğe göre kesilmekte veya kısaltılmaktadır. Tırnakların törpülenmesi ve şekillendirme sonrasında eller tekrar yıkanır ve besleyici bir krem kullanılarak nemlendirme yapılır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*