Search

Pedikür Nedir, Nasıl Yapılır?

Pedikür, genellikle manikürle birlikte yapıldığında anlam kazanan bir ayak bakımı uygulamasıdır. Genel söyleyişle bu uygulama, manikür-pedikür olarak adlandırılır. Ancak dileyen sadece manikür veya pedikür de yaptırabilmektedir. Güzel ve bakımlı bir görünüme sahip olmanın temel şartlarından biri de, kişisel bakım ve hijyene önem göstermektir. Ayak tırnaklarının şekillendirilmesi, muhtemel cilt sorunlarının giderilmesi, tırnak batması pedikür uygulaması kapsamında yapılan işlemlerdir. Ayak bakımı kişilerin bireysel olarak yapmaları gereken bir iş olmakla birlikte, özellikle ayak tırnaklarının fazla etlerden arındırılması profesyonel destek gerektirir.

Manikür ve pedikür el ve ayak tırnaklarının güzel görünmesini sağlamanın dışında kişiye özgüven kazandırması açısından da büyük öneme sahiptir. Bu sebeple pedikür nedir sorusunun cevabı kişinin estetik açıdan kazançları değerlendirilerek verilmelidir. Buna göre pedikür sadece ayak bakımını sağlamak için değil, estetiğin tamamlanması amacıyla yapılmalıdır. Binlerce yıl önce Hindistan’da uygulanmaya başlayarak tüm dünyada yaygın bir bakım işlemi haline gelen pedikür, belli aşamaların tamamlanmasıyla yapılmaktadır.

Pedikür Nasıl Yapılır?

Yazımızın bu bölümünde Pedikür nasıl yapılır konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Pedikür, öncelikle varsa tırnaktaki ojenin temizlenmesiyle başlar ve tırnakların kurutulmasıyla devam eder. İkinci aşamada kısaltma işlemi yapılarak tırnak şekillendirilir. Tırnakların kısa olması ayağın daha rahat etmesini sağladığı gibi, tırnakların zarar görmesini de engeller. Sonraki aşamada törpülenmiş ve kısaltılmış tırnaklara krem sürülerek yumuşamanın sağlanması gerekir. 4-5 dakika süreyle ılık suda bekletilen ayaklar sudan çıkarılarak havlu ile yumuşak bir şekilde kurutulur.

Pedikür, yumuşayan tırnakların etrafında bulunan etlerin özel bir makas yardımıyla alınmasıyla devam eder. Sonrasında ayaktaki ölü hücrelerin yenilenmesi amacıyla ponza taşıyla peeling işlemi uygulanır. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra ayaklara krem sürülerek masaj yapılır ve pedikür işlemi sonlandırılır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*