Search

Profesyonel Cilt Bakımı

Profesyonel cilt bakımı doğumla birlikte giderek daha canlı bir görünüme sahip olan, yaşlandıkça canlılığını yitiren cilt yapısının her an canlı ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlayan yöntemlerden oluşur. Yaşam sırasında dış etkenlere maruz kalan cilt, vücut yapısını ve bütünlüğünü korumaya devam etse de, kendi yapısında meydana gelen bozulmalara karşı koyamaz. Mevsimsel etkiler, olumsuz yaşam alışkanlıkları, yıpratıcı fiziki şartlara maruz kalan cilde düzenli olarak bakım yapılmadığı takdirde önemli estetik kayıpların yaşanması kaçınılmazdır.

Cilt bakımı genel bir terim olmakla birlikte, yaşlanma sebebiyle oluşan etkilerin ortadan kaldırılması ve cildin temizlenmesini ifade eder. İçerisinde barındırdığı özel yapılar sayesinde yağ ve ter gibi salgılar üreten cildimiz, ilerleyen zaman içerisinde birçok etkene bağlı olarak çoğunlukla ölü hücrelerden oluşan bir tabakaya sahip olur. Yaşamak ve sağlıklı kalmak isteyen hücreler ancak, çeşitli vitamin, mineral, protein gibi kaynaklar sayesinde varlıklarını sürdürerek cildin sağlıklı kalmasını sağlayabilir. Cildin kendi yapısında üretemediği bu kaynakların farklı yöntemlerle uygulanması profesyonel cilt bakımı olarak adlandırılır.

Cilt Bakımı Nelere İhtiyaç Duyar?

Profesyonel cilt bakımı belirli aralıklarla cildin tüm ihtiyaç duyduğu kaynakların temin edilmesidir. Bir cilt hücresinin yenilenmesinden ölü hücre haline gelmesi yaklaşık 28-30 günlük bir sürede gerçekleşir. Bu da, normal bir cilt bakımının bile ayda bir tekrarlanması gerektiğini ortaya koyar. Cilt bakımının belirli periyotlar halinde yapılmaması halinde ölü hücreler sağlıklı hücreler tarafından cilt yüzeyine itilir ve bulundukları bölgelerde sivilce, akne, siyah noktalar oluşumuna sebep olan kalın mat bir tabaka haline dönüşürler.

Profesyonel cilt bakımı öncesinde ilk olarak bireyin cilt yapısı belirlenir. Belirlenen cilt yapılarına uygun ürünleri kullanarak cilt bakımı uygulayan profesyonellerin başarısı cilt tipini ne denli doğru belirledikleriyle doğru orantılıdır. Tam donanımlı ve steril klinik ortamlarda yapılan profesyonel cilt bakımı,

  • Cilt temizleme
  • Peeling
  • Buhar uygulaması
  • Cildin canlandırılması
  • Bakım ürünlerinin cilde tatbik edilmesi gibi aşamalardan oluşur.

Profesyonel cilt bakımı uzmanları tarafından sürdürülen işlemlerine başlarken ciltteki makyaj kalıntıları ve çevresel etkiler sebebiyle ciltte oluşan artıklar temizlenir. Cilt temizliği bittikten sonra peeling uygulaması ile ciltteki ölü deriler temizlenir. Bundan sonraki aşamada ön temizliği yapılmış olan cilde derin temizleme işlemi uygulanır. Kişinin cilt yapısına göre değişen sürelerde yapılan buhar uygulaması, bireyin derin temizliğe hazır hale gelmesini sağlar.

Cilt bakımının bir sonraki evresi ise yumuşamış olan ciltteki akne, komedon ve ölü hücrelerin temizlenmesi işlemidir. Bu aşamada bireyin cilt yapısına uygun olarak önceden hazırlanmış bulunan cilt bakım ürünleri tatbik edilerek cildin canlanması sağlanır. Profesyonel cilt bakımının son aşamasında bireyin ihtiyaç duyduğu ürünlerle cildin onarımı, yenilenmesi ve yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) amacına yönelik uygulamalar gerçekleştirilir.

Profesyonel Cilt Bakımı Sonrası Ne Tür Kazanımlar Elde Edilir?

Profesyonel cilt bakımı öncesi ve sonrasıyla tamamen kişiye özel uygulamalar içerir. Her bir cilt yapısında göre farklı yöntemler ve cilt bakım ürünleri kullanılarak yapılan işlemler yaklaşık 45 ila 60 dakikalık seanslar halinde yapılmaktadır. Belirli sürelerle yinelenmesi gereken cilt bakımı sonrası ciltte gözle görülür bir yenilenme ve canlanma görülür. Cilt yapısına kötü etki eden faktörlerden arındırılarak yepyeni bir görünüm kazanan bakım sonrası,

  • Akne, sivilce, siyah nokta türü oluşumlar temizlenir
  • Cilt, eskisine oranla daha sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşur
  • Yüzde meydana gelen kırışıklık ve hafif torbalanmalar giderilir
  • Ciltte nem oranı dengelenerek kuruma veya yağlanmaların önüne geçilir

Düzenli olarak cilt bakımı yaptırmak cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlasa da, bakım sonrası yapılması gerekenler de bakımın etkilerini korumak adına oldukça önemlidir. Cilt bakımı sonrasında bireylere bol bol su içmeleri ve ciltlerini güneşin yaydığı ultraviyole ışınlardan korumaları önerilir. Bakım sonrası sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durması gereken bireylerin uykularını düzenli uyumaları ve egzersiz yapmaları da verilen tavsiyeler arasındadır.

Profesyonel cilt bakımı sonrası bireyler bir cilt bakım planlaması oluşturmalı ve evde yaptıkları cilt bakımlarını aksatmadan sürdürmelidir. Kahve, çay gibi içecekleri olabildiğince sınırlı şekilde tüketmeli ve bol su içererek vücuttaki nem dengesini korumalıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*